رسیدن تورم نقطه ای مواد غذایی به بیش از 70 درصد

به گزارش بابا آب داد، گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که تورم نقطه به نقطه در ماه بهمن سال جاری افزایش داشته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 70.5 درصد رسیده و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 2.3 واحد درصدی به 43.5 درصد رسیده است.

رسیدن تورم نقطه ای مواد غذایی به بیش از 70 درصد

به گزارش ایلنا، طبق گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 70.5 درصد رسیده و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 2.3 واحد درصدی به 43.5 درصد رسیده است.

مرکز آمار ایران در گزارشی درباره تورم ماه بهمن 1401 برای مصرف نمایندگان بیان کرد که تورم این ماه افزایش یافته است.

گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که تورم نقطه به نقطه در ماه بهمن سال جاری افزایش داشته است. منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای از 51.3 درصد دی ماه 1401 با 2.1 درصد افزایش در بهمن ماه 1401 به عدد 53.4 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار ها باید به طور میانگین 53.4 درصد بیشتر از بهمن 1400 برای خرید کالا ها باید هزینه نمایند.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 70.5 درصد رسیده و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 2.3 واحد درصدی به 43.5 درصد رسیده است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار ها

بنابر گزارش مرکز آمار ایران، منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

نرخ تورم سالانه بهمن ماه 1401 برای خانوار های کشور به 47.7 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.4 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 46.9 درصد و 51.7 درصد است که برای خانوار های شهری 1.4 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 1.7 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها برای دهک های هزینه ای کشور در ماه بهمن

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در بهمن ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 45.1 درصد برای دهک دهم (ثروتمندترین) تا 54.9 درصد برای دهک اول (فقیرترین) است. به این ترتیب فاصله نزدیک به 10 درصدی تورم فقیرترین و غنی ترین کماکان حفظ شده است.

لازم به ذکر است در بحث تورم نقطه ای در بهمن ماه سال جاری، گوشت قرمز و سفید با افزایش نزدیک به 90 درصدی به نسبت سال قبل، بیشترین گرانی را در میان سایر اقلام مصرفی و غیرمصرفی داشته است.

این درحالی است که تورم برای منطقه ها روستایی در دی ماه 50 درصد و برای منطقه ها شهری 45 درصد بوده است که هر دوی این رقم ها بیش از یک درصد در ماه بهمن افزایش یافته است.

در کل با احتساب رقم های موجود، تورم کل کشور در دوازده ماهه اخیر طبق این گزارش از 46.3 درصد در دی ماه به 47.7 درصد در ماه بهمن رسیده که افزایش حدود 1.5 درصدی را نشان می دهد.

منبع: فرارو

به "رسیدن تورم نقطه ای مواد غذایی به بیش از 70 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسیدن تورم نقطه ای مواد غذایی به بیش از 70 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید