خبرنگاران 30 درصد از جمعیت کشور را تا 30 سال آینده سالمندان تشکیل می دهند

به گزارش بابا آب داد، تهران- خبرنگاران- معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با بیان این که ایران در سال های آینده با رشد سریع جمعیت سالمندان روبرو است، گفت: بیش از 30 درصد از جمعیت کشور را تا 30 سال آینده سالمندان تشکیل می دهند.

خبرنگاران 30 درصد از جمعیت کشور را تا 30 سال آینده سالمندان تشکیل می دهند

به گزارش روز جمعه بابا آب داد از روابط عمومی و امور بین الملل بهزیستی، فاطمه رضوان مدنی ضمن اشاره به افزایش سریع جمعیت سالمندان در جهان و ایران گفت: این امر علاوه بر ایجاد ضرورت برای فراهم کردن خدمات مناسب و مبتنی بر نیازهای خاص جمعیت سالمندان، نوید دهنده افزایش جمعیتی است که در صورت برخورداری از سلامت روانی و اجتماعی گنجینه مهمی در انتقال تجارب مثبت و سازنده به نسل جوان و منبع بسیار ارزشمندی در حفظ ارزش ها و تقویت سرمایه اجتماعی است.

وی ادامه داد: با این نگاه دوران سالمندی، دوران کناره گیری از جامعه و انتظار کشیدن برای پایان زندگی نیست، بلکه مرحله مهم و سازنده ای از زندگی است که دو تا سه دهه از عمر یک فرد را در بر می گیرد. دوره ای که تغییرات جسمی آن برای همه افراد مشترک است، اما میزان بهزیستی روانشناختی و سبک زندگی اجتماعی سالمندان، سرعت و کیفیت این تغییرات را معین می کند.

وی افسردگی، آلزایمر و اضطراب را نیز از شایعترین مسائل روانشناختی و عصب شناختی دوران سالمندی مطرح نمود و بر تاثیر این عوامل بر کیفیت سلامت جسمی و میزان آسیب پذیری سالمندان در برابر مسائلی نظیر انواع خشونت، خودکشی، سوء مصرف مواد و برخی حوادث همچون سقوط در اثر عدم تعادل که از مسائل شایع سالمندی است، تاکید کرد.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی کشور همچنین گفت: در سراسر جهان به صورت میانگین از هر چهار یا پنج نفر، یک فرد در طول زندگی خود بیماری های روانی را تجربه می کند، اما با افزایش سن، میزان آسیب پذیری افراد در برابر انواع مسائل روانشناختی افزایش می یابد، به نحوی که شیوع اختلالات روانشناختی در سالمندان 65 سال به بالا در جهان تقریبا 10 درصد است، اما این میزان در سن 80 سالگی 2 برابر می شود.

رضوان مدنی گفت: دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور، به صورت جدی در راستای توسعه خدمات روانشناختی مبتنی بر نیازهای این جمعیت، تقویت نیروی انسانی لازم و تجهیز حرفه ای مراکز مشاوره عمومی و تخصصی خود در تلاش است؛ اما با توجه به سرعت رشد جمعیت و گسترش مسائل و نیازهای روانشناختی این جمعیت، در صورتی که اقدامات پیشگیرانه لازم در این زمینه انجام نشود، قویترین سیستم های تشخیص و درمان روانشناختی قادر به حل مسائل و پاسخگویی به نیازهای روانی سالمندان نخواهند بود.

وی در بیان راهکارهای حفظ سلامت روان سالمندان شرح داد: با توجه به اینکه سالمندان در فضای فرهنگی جامعه و خانواده های ایرانی از جایگاه مقبولی برخوردارند، خانواده ها و مراقبان، دروازه بانان سلامت سالمندان محسوب می شوند. توجه به شرایط روحی و روانی این افراد، علاوه بر کاهش هزینه های مادی و معنوی مراقبت و درمان آنها برای خانواده، از پیشرفت بیماری های احتمالی و گسترش میزان آسیب و ناتوانی ناشی از این مسائل پیشگیری و در نهایت موجب خواهد شد، خانواده ها در عوض سالمندان وابسته و نیازمند به مراقبت، از اعضای باتجربه، مستقل و کارآمدی برخوردار باشد که با توجه به فراغت های دوران بازنشستگی می توانند، نقش مهمی در تقویت کارکردهای مثبت خانواده و پرورش نسل جدید داشته باشند.

این مسوول مطرح نمود: یکی از مهمترین دلایل آسیب پذیری سالمندان برابر انواع بیماری ها، تنهایی و انزوا است، خانواده ها باید به حضور بزرگسالان و سالمندان در روابط خانوادگی، اجتماعی و به ویژه ارتباط با نسل های جدید و نیز بهره گیری از توانمندی های این افراد در حل مسائل خانوادگی و اجتماعی اهمیت دهند و همچنین نسبت به بروز نشانه های افسردگی، آلزایمر، اضطراب، مسائل خواب و سایر بیماری های روانشناختی در سالمندان خانواده و اطرافیان حساس و در صورت مشاهده این علایم، بهره گیری از خدمات مشاوره و روانشناختی حضوری و یا تلفنی را تشویق و حمایت کنند. میانسالان نیز به عنوان جمعیتی که در آینده ای نزدیک با چالش های دوران سالمندی روبرو می شوند، از خود مراقبتی روانی غافل نشده و با اهمیت به درمان مسائل روحی و روانی و حفظ فعالیت مثبت در شبکه ارتباطات خانوادگی، دوستی، بین نسلی و اجتماعی به بهبود شرایط سلامت روان خود کمک کنند.

وی در بیان اهمیت تقویت مطالبه گری و ایجاد حساسیت نسبت به شرایط سلامت روان سالمندان گفت: در زمان حاضر که از هر 6 سالمند حداقل یک نفر مورد خشونت، به ویژه خشونت روانی واقع می شود و براساس تحقیقات موجود، عمده این وقایع در فضای خانواده ها رخ می دهند، توجه و واکنش مناسب به مسائلی که به دلیل عدم آگاهی، غفلت یا بی توجهی به حقوق سالمندان رخ می دهد، مسوولیتی اجتماعی برای همه افراد جامعه است.

به عقیده وی، با گذشت زمان توان جسمی و روانی سالمندان کاهش می یابد و براین اساس نقش جامعه، محیط و خانواده در مراقبت و حفظ کیفیت و رضایت از زندگی سالمندان پر رنگ تر می شود.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: شاید نتوان جلوی پیر شدن عزیزان را گرفت، اما می توان کمک کرد که روح آنها دیرتر پیر شود. در این جهت در کنار ایجاد ساختارها و سیستم های خدمات دهی مناسب به سالمندان، کمک به ایجاد درک مثبت از دوران سالمندی و تقویت حمایت و مشارکت اجتماعی این جمعیت نیز بسیار راهگشا خواهد بود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 30 درصد از جمعیت کشور را تا 30 سال آینده سالمندان تشکیل می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 30 درصد از جمعیت کشور را تا 30 سال آینده سالمندان تشکیل می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید