تقریرهای رقیب درباره مدرنیته ایرانی در راه است

به گزارش بابا آب داد، مختار نوری، مدیر گروه روندهای فکری پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه و مولف این اثر در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در اصفهان با اشاره به اینکه جامعه ایران در شرایطی قرن پانزدهم خورشیدی را آغاز می کند که همچنان مجادله پرشور میان سنت و مدرنیته را با خود به همراه دارد، تاکید کرد: با وجود ارتقا آگاهی شهروندان ایرانی از دنیای مدرن و دستاوردهای آن، ناگزیر هستیم مجادله مذکور را از پشت عینک روشنفکری بنگریم، زیرا روشنفکران ایرانی بیش از هر صنفی نسبت به این مجادله واکنش نشان داده اند.

تقریرهای رقیب درباره مدرنیته ایرانی در راه است

وی درباره نثر این کتاب افزود: اثر حاضر با زبان و نثری ساده و فارغ از پیچیدگی، ایده های اصلی برخی از مهمترین روشنفکران ایرانی در مواجهه با مدرنیته غربی و جدال آن با سنت به مثابه معضلی قدیمی را شرح داده است. در میان جهت های مختلفی که در این بحث می توان متصور شد، اثر حاضر بر دو جهت اصلی این حوزه یعنی جهت و روایت اعتراضی و جهت و روایت وفادارانه نسبت به مدرنیته و تجلیات آن در جامعه ایرانی تمرکز کرده است.

نوری گفت: روشنفکرانی چون فردید، نصر و داوری اردکانی با رویکردی اعتراضی به نقد مدرنیته غربی پرداخته اند و روشنفکرانی چون شایگان، سروش و رجایی هم ضمن اتخاذ رویکردی انتقادی نسبت به مدرنیته در زمره وفاداران به آن شناخته شده اند. روشنفکران معترض و حامیان اجتماعی آنها با نگاهی رادیکال به دنیای مدرن باعث تقویت حکومت و سیاست محافظه کار شده اند، در مقابل روشنفکران وفادار به مدرنیته و طرفداران آنها با داشتن رویکردی انتقادی سعی در توسعه دموکراسی و فرایندهای دموکراتیک به نام اموری حیاتی دارند.

مدیر گروه روندهای فکری پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه ادامه داد: در این کتاب به بررسی حیث تئوریک مبتنی بر آرای متفکران معاصری چون هایدگر، پوپر و تیلور پرداخته ایم. به نظر می رسد دستگاه فکری چارلز تیلور فیلسوف کاتولیک و اجتماع گرای معاصر در قامت متفکری توامان دیندار و تجددخواه از این قابلیت برخوردار است که ما را از دوگانه هایدگری و پوپری و تعارضات پیشین در میدان روشنفکری ایرانی برهاند.

وی در انتها گفت: باور من به نام نویسنده کتاب این است که صرفا در پرتو سامان دادن معقول به این مجادله و حرکت به سمت مدرن سازی ساختارهای موجود است که می توان به حل و فصل بحران های ایران امروز و پاسداشت کرامت انسان ایرانی امیدوار بود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تقریرهای رقیب درباره مدرنیته ایرانی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقریرهای رقیب درباره مدرنیته ایرانی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید