بازار مسکن در رکود؛ مالکان در برابر کاهش قیمت مقاومت می نمایند ، کاهش ملموس قیمت ها زمان می برد ، پلمب در انتظار 850 بنگاه املاک مرکز

به گزارش بابا آب داد، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص شرایط پیش روی بازار مسکن گفت: تحولات ارزی و سیاسی اخیر در کشور سیگنال های کاهش قیمت به بخش مسکن مخابره نموده اما با توجه به اینکه چسبندگی قیمت و نقدشوندگی در بخش مسکن متفاوت با بازارهای دیگر است هر چقدر زمان بگذرد بیشتر آثار خود را نشان می دهد.

بازار مسکن در رکود؛ مالکان در برابر کاهش قیمت مقاومت می نمایند ، کاهش ملموس قیمت ها زمان می برد ، پلمب در انتظار 850 بنگاه املاک مرکز

بابا آب داد- مرضیه ثمره حسینی: در پی رشد شدید قیمت مسکن در سال های اخیر، بسیاری از خانوارهای ایرانی دیگر توان خرید خانه ندارد و با دشواری و سختی فراوان از پس پرداخت اجاره بها برمی آیند. گزارش ها حاکی از آن است که امروز، مسکن گران ترین کالای مصرفی خانوارهاست و بخش مهمی از بودجه خانوارها صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می گردد.

این در حالی است که در روزهای اخیر، اخباری مبنی بر افزایش فایل های فروش و به تبع آن، کاهش قیمت مسکن منتشر شده است.

یکی از مشاوران املاک در محدوده پونک در پاسخ به اینکه آیا واقعا قیمت مسکن کاهش یافته است؟ به بابا آب داد گفت: اخبار مربوط به کاهش قیمت مسکن فقط در حد خبر است و در عمل این اتفاق نیفتاده است.

او با بیان اینکه هیچ مالکی تا کنون خانه خود را مقرون به صرفه ننموده است، ادامه داد: هیچ کس ملک خود را مقرون به صرفه نمی فروشد درواقع الان همه حاضرند مقرون به صرفه بخرند اما گران بفروشند و این رفتار، طبیعی است چون مردم از شرایط مالی در آینده نگران هستند و در برابر کاهش قیمت مقاومت می نمایند.

این مشاور املاک اضافه کرد: در حال حاضر در معاملاتی که انجام می گردد فقط بنا به عرف، یک تخفیف جزئی به خریدار داده می گردد و هیچ مالکی به صورت ناگهان از قیمت ملک خود کم نمی کند.

وی با بیان اینکه همچنان تقاضا برای خرید واحدهای کوچک متراژ بیشتر است، گفت: قیمت ها اینقدر بالا رفته که بسیاری از مردم توان خرید خانه بزرگ متراژ ندارند و سراغ واحدهای کوچک می روند و قیمت این واحدها با بودجه مردم بیشتر همخوانی دارد.

رکود معاملات مسکن

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران هم درباره شرایط این روزهای معاملات مسکن به بابا آب داد گفت: بازار معاملات املاک متاسفانه همچنان در رکود است و با توجه به اینکه در چند وقت اخیر قیمت ها با رشد بسیار زیاد همراه بوده متاسفانه از توان خرید مردم خارج است.

داود بیگی نژاد در خصوص کاهش قیمت مسکن بیان نمود: : در حال حاضر قیمت واحدهای بزرگ متراژ به علت اینکه از توان خرید مردم خارج شده است و بعلاوه به علت رکود حاکم بر بازار مسکن و آرامش در بازارهای مالی موازی دیگر تا حدودی کاهشی شده است.

برخورد با 850 بنگاه املاک غیرمجاز در تهران

بیگی نژاد در ادامه اضافه کرد: بعلاوه، برنامه های هدفمند اخیر دولت و مجلس در بخش مسکن هم در ثبات بازار مسکن موثر بوده است که در این میان طرح های نظارت بر مشاوران املاک و برخورد با واحدهای غیرمجاز بیشترین تاثیر را داشته است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص ساماندهی مشاوران املاک گفت: مشاورین املاکی که خارج از چارچوب و ضوابط کار می کردند امروز یا باید دفتر خود را جمع نمایند یا تحت قواعد اتحادیه و وزارت راه فعالیت نمایند که در این راستا ظرف 40 روز گذشته تا به امروز 850 واحد صنفی فاقد پروانه و غیرمجاز شناسایی و نامه پلمب برای آنها ارسال شده است.

کاهش قیمت مسکن در منطقه شمیران

بیگی نژاد در پاسخ به اینکه اندازه افت قیمت ها در بخش مسکن چقدر بوده است، گفت: نمی توان برای کل منطقه ها کشور و به تبع آن تهران یک عدد و درصد واحد را اظهار داشت چون قیمت ها در هر منطقه تابع اندازه درخواست هاست و بر این اساس فرق دارد برای مثال، در منطقه ای که بافت جمعیتی ضعیف تری دارد ریزش قیمت ها سریع تر از منطقه ای که متراکم تر است، رخ می دهد، بنابراین نمی گردد گفت برای کل تهران درصد مشخصی افزایش یا کاهش قیمت داشته است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران ادامه داد: اما می توان گفت کاهش قیمت در واحدهای مخصوصا شمال شهر و منطقه شمیران بیشتر بوده است. در خصوص واحدهای کوچک، چون این واحدها بیشتر دست مصرف نماینده هاست سخت تر راجع به قیمت ها تجدیدنظر می نمایند.

چه آینده ای در انتظار بخش مسکن است؟

بیگی نژاد در خصوص شرایط بازار مسکن در روزهای آینده هم گفت: تحولات ارزی و سیاسی اخیر در کشور سیگنال های کاهش قیمت به بخش مسکن مخابره نموده است اما با توجه به اینکه چسبندگی قیمت و نقدشوندگی در بخش مسکن متفاوت با بازارهای دیگر است هر چقدر زمان بگذرد بیشتر آثار خود را نشان می دهد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بازار مسکن در رکود؛ مالکان در برابر کاهش قیمت مقاومت می نمایند ، کاهش ملموس قیمت ها زمان می برد ، پلمب در انتظار 850 بنگاه املاک مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مسکن در رکود؛ مالکان در برابر کاهش قیمت مقاومت می نمایند ، کاهش ملموس قیمت ها زمان می برد ، پلمب در انتظار 850 بنگاه املاک مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید