اپراتورها الزامی برای کاهش قیمت اینترنت ندارند

به گزارش بابا آب داد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان نمود قیمت اینترنت برای کاربران به اندازه کافی پایین است و کشش کاهش ندارد، با وجود این در شرایطی که تعرفه پهنای باند زیرساخت برای اپراتورها کاهش یافته، آنها می توانند برای کاهش قیمت اینترنت تصمیم بگیرند، هرچند برای این کار الزامی از سوی رگولاتوری ندارند.

اپراتورها الزامی برای کاهش قیمت اینترنت ندارند

از آنجا که شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت در این سال ها نتوانستند متناسب با سرعت رشد اینترنت سیار و دیتای موبایل رشد نمایند، در این مدت دچار مسائل مالی بودند. حتی بعضی از شرکت های FCP بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار کردند و معتقد بودند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، موجب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه این شرکت ها در حال از دست دادن مشترکانشان هستند.

از طرفی محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- معتقد است که در تلاطم مالی نباید صرفاً هزینه را از جیب مردم برداشت و هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. آذری جهرمی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا اینترنت گران شده، گفته بود: نه تنها گران نشده و نخواهد شد، بلکه درصورت رشد ترافیک، در سال آینده هم ارزان تر خواهد شد.

وزیر ارتباطات همچنین به تازگی درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت با افزایش رشد ترافیک، با بیان اینکه 25 تا 30 درصد هزینه زیرساخت را کاهش دادیم، اظهار کرد: در رابطه با اینکه تعرفه نهایی مشترکان چه تغییری می نماید، بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال آینده تاثیرش را می بینیم، اما گام اول که کاهش 30 درصدی تعرفه زیرساخت بوده، اجرا شده است.

از طرف دیگر حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - که معتقد است در مقیاس های جهانی ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد، اظهار نموده بود تمام کوشش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به عنوان رگولاتوری یا مقررات گذار، این است که قیمت های ارائه خدمات اینترنت توسط اپراتورها از آنچه اکنون ارائه می گردد، بالاتر نرود.

فلاح جوشقانی همچنین پس از آن از کاهش 25 درصدی تعرفه پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اطلاع داد و گفت: در تجربه های جهانی با افزایش ترافیک مصرفی، قیمت ها کاهش می یابد. بر همین اساس پس از آنالیز های کارشناسی در وزارت ارتباطات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کاهش 25 درصدی هزینه پهنای باند اپراتورها را تصویب کرد. این مصوبه به کاهش هزینه های اپراتورها منجر می گردد.

البته این کاهش قیمت درحالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند را به اپراتورها و شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی می فروشد. بنابراین در حالی که این شائبه برای کاربران اینترنتی ایجاد شده بود که ارزان شدن پهنای باند اینترنت زیرساخت، می تواند تاثیری در کاهش قیمت اینترنت داشته باشد، اینطور اعلام شد که کاهش قیمت اینترنت به تصمیم اپراتورها بستگی دارد.

در این راستا فلاح جوشقانی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه هدف این بوده که بتوانیم سبد هزینه اپراتورها را با شرایط گرانی های ارزی کم کنیم، اظهار کرد: گفته بودیم اگر ترافیک بالا برود، هزینه را کاهش می دهیم و از آنجایی که به دلیل کرونا، شاهد رشد ترافیک بودیم، به همین خاطر هزینه زیرساخت را 25 تا 30 درصد برای اپراتورهای غالب کاهش قیمت دادیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت اظهار کرد: کمیسیون تنظیم مقررات ماموریتی به ما داده که موضوع را با اپراتورها منعکس کردیم و منتظر نظرشان هستیم و اینکه این کاهش قیمت چه تاثیری در سبد هزینه خانوار می گذارد، آن موقع تعیین می گردد. البته قیمت اینترنت برای کاربران به اندازه کافی پایین است، اما در نهایت با اپراتورها صحبت می کنیم که اگر بگردد هزینه اینترنت را در سبد هزینه خانوار هم پایین بیاورند.

فلاح جوشقانی همچنین با بیان اینکه قیمت اینترنت در کشور ما بالا نیست که کشش کاهش داشته باشد، توضیح داد: اپراتورها هم احتیاج به سرمایه گذاری دارند و و هزینه هایشان در این مدت افزایش داشته است. به همین دلیل به خود آنها گفتیم پیشنهاداتی برای کاهش قیمت به ما بدهند، اما اینطور نبوده که الزامی از طرف رگولاتوری گذاشته باشیم که قیمت اینترنت کاهش یابد، با وجود این، اپراتورها موضوع را آنالیز و نتیجه را اعلام می نمایند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "اپراتورها الزامی برای کاهش قیمت اینترنت ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپراتورها الزامی برای کاهش قیمت اینترنت ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید