نان سنگک سرشار از ویتامین و کلسیم

به گزارش بابا آب داد، خبرنگاران : نان سنگک یکی از قدیمی ترین نان های ایرانی است.

نان سنگک سرشار از ویتامین و کلسیم

نان سنگک از سالم ترین نان های مورد مصرف ایرانیان است.

به گزارش بابا آب داد، هر کاری که هوشمندانه و برای رضای خدا و خدمت به خلق انجام شود، دوام و ماندگاری خواهد داشت از جمله این کارهای عام المنفعه چگونگی تهیه و پخت نان سنگک است که داستان آن به زمان شیخ بهایی برمی شود.

اعجوبه ای که نه تنها در زمینه ریاضیات ، فلسفه، منطق و... سرآمد بود بلکه همواره برای برطرف مسائل مردم پیشقدم می شد.اختراع نان سنگک به قدری با دقت عملی شده که پس ازگذشت چند صد سال هنوز به همان صورت اولیه پخته می شود و محبوب ترین نان ایرانی هاست.در کتاب سال نمای کمیته نانوایان تهران، درباره تاریخچه و چگونگی پیدایش نانوایی و نان سنگک آمده است:

شاه عباس برای رفاه حال لشکریان خود که غالباً در سفر احتیاج به نان و خورش داشتند و لازم بود به هرشهری می رسند، نانواهایی باشند که بتوانند به قدر مصرف سربازان نان تهیه نمایند ، درصدد چاره برآمد و حل این مشکل را از شیخ بهایی خواست که یکی از دانشمندان ایران بود.چون در سفر، لشکریان مجبور به تهیه آرد ازشهرهای مختلف بودند و آرد هر شهر با شهر دیگر تفاوت داشت، باید طوری این نان پخته می شد که از هم وا نرود و قابل استفاده باشد.پس آرد آن مخلوطی از انواع آردها بود و بعلاوه باید با سبوس گندم نیز برای سهولت در هضم مخلوط می شد. رنگ این نان تیره و به علت وجود انواع آرد، قدرت چسبندگی آن کم است و باید حتما روی سنگ پهن شود تا نریزد.

تنور نان سنگک

به علت نرمی خمیر نان سنگک، شیخ بهایی تنور سنگکی را ابداع کرد. نان سنگک از نظر مزه، طعم، هضم، بهداشت و سلامت یکی از برترین نان های ایرانی است که مورد توجه خانواده ها مخصوصا در ماه مبارک رمضان قرار گرفته است. ویژگی این نان پخت آن روی سنگ ریزه های داغ است که به کیفیت آن می افزاید.

ویژگی های نان سنگک

نان سنگک حاوی ویتامین ها، کلسیم، پروتئین و آهن است.نان سنگک ازآرد سبوس دار درست می شود. ازویژگی های خوب این نان طعم، عطر، مغذی بودن و قابلیت سیرنمایندگی آن است. شیوه پخت سنتی این نان و شکل و طعم متمایز آن از سایر نان ها باعث شده در فرهنگ و سفره ایرانی ارزش بالایی داشته باشد و به خصوص برای صبحانه، وجود نان سنگک در اولویت قرار گیرد.

نان سنگک برای بچه ها نیز بسیار مفید است، مخصوصاً در دورانی که سلول های عصبی در حال رشد هستند، آهن موجود در نان سبوس دار سبب باهوشی و رفتار خوب بچه ها می شود.از طرفی چون برای نان سنگک، بیشتر از آرد کامل استفاده می شود و آرد کامل، ویتامین ها و املاح آن حفظ شده است، مصرف این نوع نان بیشتر توصیه می شود.نان سنگک به علت این که فیبر زیادی دارد، هضم آن آسان و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.

سنگک؛ از قدیمی ترین نان های ایرانی

نان سنگک یکی از قدیمی ترین نان های ایرانی است؛ به طوری که بعضی قدمت این نان را پیش از ورود اسلام به ایران و بعضی نیز عهد شاهان صفوی می دانند. در میان نان های سنتی و ملی ایران شامل نان لواش، تافتون و بربری، نان سنگک از نظر کارشناسان تغذیه، برترین نوع نان است و حتی بعضی با اغراق آن را برترین نوع نان در جهان می دانند. (بعضی نقل ها نیز قدمت نان سنگک را قبل از ورود اسلام به ایران و در زمان پادشاهان ساسانی می دانند.)

سبوس؛ عامل خوشمزگی نان سنگک

نان سنگک که از نظر مزه، طعم، هضم، بهداشت و سلامت برترین نان ایرانی است از ترکیب آرد مرغوب و سالم، آب خالص و کمی نمک پخته می شود. به اعتقاد کارشناسان، آن چه بیش از همه موجب شده نان سنگک در صدر نان های سنتی ایران قرار گیرد؛ آرد این نان است. آرد این نان باید از گندم مرغوب و سالم و بدون هیچ نوع آرد دیگری مانند آرد جو یا حبوبات باشد.مقدار سبوس گیری آرد سنگک، باید 7 درصد باشد اما بعضی نانواها از آرد تافتون یا لواش که مقدار سبوس گیری آن 13 درصد است، استفاده می نمایند. هرچند سبوس گیری بالا موجب می شود نان قدری شفاف تر شود اما کیفیت لازم را ندارد.

نان فقط یک غذای سیرنماینده نیست. منبعی از کربوهیدرات، فیبر، روغن، املاح و بعضی ویتامین هاست. یعنی بخش زیادی از آن چه بدن ما برای سوخت و ساز احتیاج دارد، در نان وجود دارد.

1ـ نان سالم باید کاملاً پخته و برشته باشد اما سطح آن نباید نشانه ای از سوختگی داشته باشد.

2ـ یک نان خوب، بافت نرم و یکنواختی دارد، به راحتی بریده می شود و زود بیات نمی شود. این ویژگی ها نشان می دهد در پخت آن از خمیر مایه استفاده شده است نه جوش شیرین.

منبع: رکنا

به "نان سنگک سرشار از ویتامین و کلسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان سنگک سرشار از ویتامین و کلسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید