دست سرمربی تیم ملی والیبال خالی است، فدراسیون فرمان را دست بگیرد

به گزارش بابا آب داد، مصطفی کارخانه در تبادل نظر با خبرنگاران درباره ارزیابی اش از انتها مرحله گروهی لیگ برتر والیبال گفت: لیگ پرفشاری بود. با توجه به حضور تیم های ملی در مسابقات متعدد بین المللی و جایگاهی که والیبال ایران دارد، علاقه مندان زیادی به والیبال جذب شدند. جوانان بسیاری به لیگ معرفی شدند. این اتفاق خوبی است اما هرچه تعداد تیم ها در مسابقات لیگ برتر افزایش پیدا می نماید، فشار بیشتر است. بهتر است زمانی که تعداد تیم ها بالاتر از 12 است، مسابقات در دو گروه برگزار گردد تا از فشار رقابت ها کاسته گردد.

دست سرمربی تیم ملی والیبال خالی است، فدراسیون فرمان را دست بگیرد

* تنور مسابقات ملی و باشگاهی داغ است

کارشناس والیبال ایران تأکید کرد: والیبال ملی به میزان کافی مسابقات دارد و بازیکنان باید شاداب و سرحال باقی بمانند. تنور مسابقات ملی و باشگاهی داغ است و باید برای بهبود راستا ایرادات رفع گردد و آسیب شناسی مناسبی برای سال آینده انجام گیرد.

* پاس و مس بر اساس شایستگی صعود کردند

کارخانه در ادامه درباره سقوط دو تیم و راهیابی دو تیم نو به پلی آف توضیح داد: تیم سایپا از تیم های ریشه دار والیبال است که به دسته یک سقوط نموده است. تیم شهرداری ورامین نیز علیرغم شایستگی ها و پشتوانه ای که داشت، نتوانست به جمع هشت تیم صعود کند. دو تیم تازه وارد پاس گرگان و مس رفسنجان نتایج عالی ای در مرحله گروهی کسب کردند و براساس شایستگی هایشان جزو هشت تیم قرار گرفتند.

* پلی آف جای اشتباه نیست

وی اضافه کرد: مرحله پلی آف با گروهی تفاوت بسیار دارد. در این مرحله جای اشتباه نیست. بازیکنان و مربیان نباید هیچ اشتباهی انجام دهند. ستاره ها در تیم ها مهم هستند اما فقط با اتکا به ستاره ها نمی توان برنده شد. تیم هایی مانند پاس و مس، براساس اتحاد و همبستگی شأن بدون داشتن ستاره به مرحله پلی آف رسیدند. اگرچه بازیکنان باتجربه در این مرحله حساس باید خودشان را نشان دهند.

* پیش بینی تیم قهرمان سخت است

کارشناس والیبال گفت: پیش بینی تیم قهرمان سخت است حتی تیم سپاهان که صدر جدول را در انتها مرحله گروهی در اختیار داشت و هزینه زیادی انجام داده است، باید با برنامه پیش برود. همه تیم ها شانس قهرمانی دارند.

* مس رفسنجان بدون ستاره حرکت کرد

کارخانه درباره تأثیراتش در تیم مس رفسنجان، گفت: پس از جلساتی که با این تیم داشتیم، در سایه همدلی و همبستگی پیش رفتیم. از این دو فاکتور استفاده کردیم و بدون داشتن ستاره حرکت کردیم. کادر جوان تیم به خوبی کارش را انجام داد. بازیکنان با انگیزه و کوشش پیش رفتند و مسئولان نیز حمایت خوبی از تیم به عمل آوردند. راز موفقیت تیم مس رفسنجان، آرامش، همبستگی و همدلی است. همین طور تیم پاس که آنها نیز به همان شیوه پیش رفتند.

* سه تیم برای قهرمانی بسته شدند

وی بیان نمود: تیم مس رفسنجان، تیم های بالاتر از خودش را مانند مقاومت یزد، هراز آمل، پیکان تهران و سپاهان اصفهان را در خانه شکست داد. تیم هایی مانند سپاهان، شهرداری ارومیه و پیکان برای قهرمانی بسته شده اند و هزینه های زیادی به نسبت سایر تیم ها انجام داده اند. به ویژه تیم سپاهان که برنامه اش برای قهرمانی بوده است. تیم مقاومت یزد نیز پس از حضور طلوع کیان به عنوان یک مدعی ظاهر شد. تیم هراز آمل نیز رفته رفته عالی شد و بهروز عطایی بدون ستاره ها حرکت خوبی در پیش گرفت.

* نقش بازیکنان با تجربه در پلی آف باید معین گردد

کارشناس والیبال ادامه داد: پیش بینی تیم قهرمان کار سختی است. شانس همه تیم ها یکسان است. شاید اختلاف 10 درصد باشد و در این 10 درصد، سهم بازیکنان باتجربه تیم ها، تأثیر زیادی دارد. بازیکنانی که قراردادهای بالایی بسته اند، در مرحله پلی آف باید به داد تیم خودشان برسند و اشتباهی انجام ندهند.

* لیگ برتر باید زمینه جذب بازیکنان شایسته جهان را داشته باشد

کارخانه اعلام کرد: اگر می خواهیم تیم ملی قدرتمندی داشته باشیم، باید برنامه ریزی خوبی در مسابقات لیگ مان انجام دهیم تا لیگ ایران مانند روسیه، لهستان و ایتالیا باشد و بازیکنان شایسته جهان برای حضور در لیگ ایران اشتیاق داشته باشند.

* نگرانی سرمربی تیم ملی از مصدومیت ها

سرپرست تیم ملی والیبال درباره نگرانی ها بابت آسیب بازیکنان تیم ملی گفت: سرمربی تیم ملی نیز از این بابت نگران می باشد. مسئولیت سنگینی بر دوش بهروز عطایی است و با مصدومیت این بازیکنان دست او خالی است. میثم صالحی، علی اصغر مجرد و جواد کریمی سه ستاره تیم ملی هستند که درگیر مصدومیت می باشند. در ورزش حرفه ای، مصدومیت اجتناب ناپذیر است اما بخشی از آن به بازیکن مربوط می گردد و بخشی به فشردگی مسابقات. فدراسیون والیبال باید این موضوع را در نظر بگیرد که حضور بیش از 12 تیم در یک گروه، تیم ها را خسته می نماید. فرصت ریکاوری برای بازیکنان وجود ندارد و برگزاری دو بازی در هفته بسیار سنگین و سخت می باشد. با توجه به اینکه مسافت بعضی از شهرها نیز طولانی می باشد.

* تنها ضعف لیگ برتر والیبال

کارخانه تأکید کرد: تنها ضعف لیگ برتر، تعداد بالای تیم ها می باشد و در این موضوع مربیان و مدیران عامل باشگاه ها مقصر هستند چرا که در روز قرعه کشی سکوت می نمایند و با برگزاری رقابت ها در یک گروه، موافق هستند. آنها عواقب کار را در نظر نمی گیرند و زمانی که بازیکن مصدوم می گردد، مصاحبه های انتقادی را شروع می نمایند. برای فدراسیون والیبال هیچ تفاوتی ندارد که مسابقات در چند گروه برگزار گردد.

* بعضی تیشه به ریشه خود می زنند

وی اضافه کرد: شادابی بازیکنان از دو فاکتور نشأت می گیرد. نخست صمیمیت و همدلی تیم و دوم تمرینات منظم و به روز. زمانی که فشردگی مسابقات بالا باشد، خبری از شادابی نیست. بعضی تیشه به ریشه خود می زنند و با سکوتشان در جلسه قرعه کشی متوجه این موضوعات نیستند. 40 سال در لیگ حضور دارم و از نزدیک شاهدم که مربیان تأثیر زیادی در این مورد دارند. به نظرم فدراسیون باید دست به کار گردد و آسیب شناسی خوبی درباره لیگ انجام دهد. سال جاری مصدومیت بازیکنان ملی پوش سرآمد بود. جایگزین کردن سه بازیکن تأثیرگذار کار بسیار سختی است و این موضوع بسیار نگران نماینده است. چرا که از 6 بازیکن حاضر در زمین، سه بازیکن دچار مصدومیت هستند. سرمربی تیم ملی از این بابت نگران است. اگر آسیب شناسی صورت نگیرد، قطعاً ا ین مسائل در سال های آینده بیشتر خواهد شد.

* مربیان و باشگاه ها را مقصر می دانم

کارخانه ادامه داد: برای تیم ملی و آسیب دیدگی سه بازیکن تأثیر گذار، نگرانی وجود دارد. سال آینده مسابقات مهمی در پیش داریم. جامعه روی والیبال حساب نموده است. حتی FIVB هم از والیبال ایران انتظار دارد. مسابقات جهانی برایمان اهمیت بیشتری از لیگ ملت ها دارد. باید هوشمندانه پیش برویم. اگر تا اینجا اشتباه کردیم، ایرادی ندارد باید در ادامه راستا را درست حرکت کنیم. با یک آسیب شناسی مناسب از لیگ و اصلاح مدیریت مسابقات می توان به راستا درست بازگشت. من مربیان و باشگاه ها را مقصر می دانم که همواره در جلسات قرعه کشی سکوت نموده اند. بارها خود را سپر نموده ام اما تأثیری نداشته است.

* فدراسیون باید فرمان را به دست بگیرد

وی اضافه کرد: فدراسیون باید فرمان را به دست بگیرد. چرا که آسیب بازیکنان لیگ تبعات بدی برای تیم ملی خواهد داشت. آنها سرمایه های تیم ملی هستندو فرزند فدراسیون به شمار می فرایند. به عنوان پدر خانواده باید از بروز این آسیب ها جلوگیری کرد.

* سیاست فدراسیون والیبال این نیست که به راحتی سرمایه هایش را کنار بگذارد

کارخانه در انتها در پاسخ به این سوال که در صورت تصمیم جدی سعید معروف به خداحافظی آیا نباید برای او مراسمی در خور شأن برگزار کرد؟ گفت: سعید معروف هنوز به صورت مکتوب نامه ای به فدراسیون ارسال ننموده است. سیاست فدراسیون والیبال این نیست که به راحتی سرمایه هایش را کنار بگذارد. قطعاً سعید معروف، محمد موسوی، امیر غفور و… زحمات زیادی برای والیبال ایران کشیدند و تأثیر زیادی در موفقیت ها داشتند. اگر خداحافظی به صورت مکتوب باشد قطعاً برنامه ای در خور شأن آنها برگزار می گردد. باید براساس احتیاجهایمان در سال آینده پیش برویم. هر کجا که به آنها احتیاج باشد قطعاً سرمربی تیم ملی از آنها دعوت خواهد نمود. باید ابتدا بگوییم هدف گذاری و برنامه ها چیست و براساس مسابقات پیش رو، حرکت کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دست سرمربی تیم ملی والیبال خالی است، فدراسیون فرمان را دست بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست سرمربی تیم ملی والیبال خالی است، فدراسیون فرمان را دست بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید